Zeka oyunları ile derslerini daha keyifli öğrendiler! eTwinning projesi

Konya Selçuklu ilçesi Erdem Bayazıt Ortaokulunda Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni ve aynı zamanda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa DEMİREL’in proje ortağı olduğu, “Zeka Oyunları İle Derslerimi Daha Keyifli Öğreniyorum” eTwinning projesinde Mart ayında başlayarak çevirim içi ortamda Türkiye’nin farklı illerinden 9 öğretmen ve 40 öğrenci ile birlikte zeka oyunlarını ders müfredatına ve konularına entegre etme çalışmaları yaptılar.

“Zeka Oyunları İle Derslerimi Daha Keyifli Öğreniyorum” eTwinning projesi ile öğrencilerin hem zeka oyunlarını oynaması, hem de müfredata uyarlayarak ders konularının eğlenceli bir şekilde işlenerek, kalıcı bir öğrenme hedeflendi.

”ÖĞRENCİNİN DERSE ÖNYARGISI AZALDI”

 

Zeka oyunları ile derslerin daha keyifli öğrenilmesinin hedeflendiğini belirten Proje Ortağı Mustafa öğretmen, ”Projede öncelikle hangi zeka oyunlarının derse entegre edilebileceği ortaklarla kararlaştırıldı. Bu oyunlar; anagram bulmaca, sudoku, resfebe, abc bağlamaca ve eşleşme oyunlarıdır. Sonra her okul ekibine seçilen zeka oyunlarının kuralları öğretildi. Bu amaçla; Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Matematik, Teknoloji ve Tasarım, Türkçe ders konuları tespit edildi. Daha sonra her ortak, belirlenen ders alanlarında seçilen zeka oyunlarını ekipleri ile birlikte entegre ettiler. Bir ölçüde zeka oyunlarına farklı bir bakış açısı katmış olduk. Örneğin sudoku orijinal oyununda sayılar varken, biz sosyal bilgilerin içeriğini kapsayan kelimeler yazdık. Sunumlar oluşturuldu ve dijital ortamda etkileşimli şekilde paylaşımlar yapıldı. Çalışmamız ortaokul düzeyindeki öğrencileri kapsamakta. Derslerin zeka oyunlarına entegre edilerek işlendiğinde; öğrencilerin daha çok hoşuna gittiği ve derslere olan ön yargıların azaldığı gözlendi  diye ifade etti. Ayrıca 3 MAYIS tarihinde Türkiye Zeka oyunları şampiyonası ve genel koordinatörü Serkan YÜREKLİ ile zeka oyunları webinarını 216 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik  diye konuştu.

Çevirim içi ortamda yürütülen proje ile öğrencilerin; zeka oyunlarıyla ders işlenebileceğini, web 2.0 araçlarını kullanmayı, işbirlikçiliği, pandemi sürecinde farklı öğretmen ve öğrencileri tanıma fırsatını oluştu. Proje sonunda öğrencilerin e-kitap, e-sergi ve ortak FİNAL ürünü (9×9’luk derse uyarlı sudoku) oluşturarak yapılanlar sanal ortamda paylaşılarak, eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşandı.

 

eTwinning projesine katılan okullar:

 

Manisa/ Yunusemre, Saadet KONUK; Atatürk Ortaokulu

Bursa/Osmangazi, Ahmet AKAN , Sakarya Ortaokulu,

Kocaeli/Körfez, Serdar BAŞ; Seka Çocuk Dostları ortaokulu

Bursa/Nilüfer, Selvi FİDAN; Şehit Murat Alkan İmamhatip Ortaokulu

Bursa/Nilüfer, YASEMİN ÖZER ÖZDEMİR; Nilüfer İsmail Kadriye Solakoğulları Ortaokulu

Konya/ Selçuklu, Mustafa DEMİREL; Erdem Bayazıt Ortaokulu

Manisa/ Yunusemre, Burcu BALIKÇI; Mehmet Suphi  Egemen Ortaokulu

Gaziantep/ Samiye, Mihriban UÇAK; Samiye Teymur Emine Ulusoy Ortaokulu

Kocaeli/İzmit, Emine ÖZDEMİR; 7. Boru Ortaokulu

ile öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen proje, 2021 Mayıs ayı sonunda sona erecek.