Uzaktan Eğitimde Teknoloji Kullanımı

Bir yıl önce bugün çoğumuzun evinde internet kullanımı bu kadar yoğunlukta değildi. Bu durum tabi daha fazla risk gerçeğini de beraberinde getirdi.

Peki çözüm ne?

Televizyon, tablet, telefon, internet kısacası tüm erişim kaynaklarını mı ortadan kaldırmak?

Yoksa;

Dijital döneme geçtiğimiz (mecburen yaygınlaştırdığımız) süreçte çocuklarımıza doğru alışkanlıklar mı kazandırmak?

Geçtiğimiz bir yıl içinde ne değişti de yoğunluk kat ve kat arttı. Baş döndürücü hızla gelişen teknolojiye bir de salgın eklenince evlerimizde eğitime ulaşmanın da tek yolu elimizdeki teknolojik cihazlar oldu. Bütün bunlar çocuklar, gençler, yetişkinler kısacası her yaştaki insanın bu süreçte eğitim ihtiyacı dışında iş, alışveriş, sosyalleşme, eğlence birçok ihtiyacını karşılar hale geldi.

Peki ne yapmalıyız da bizi esir alan teknolojiyi en aza indirmeliyiz çocuklarımızın hayatında? Sorusunu duyar gibiyim.

Öncelikle teknoloji gerçeğini kabul ederek başlamalıyız. Çocuklarımız teknoloji çağının içine doğdular. Yasaklamanın çözüm olmadığını kabul ederek öğrenme ve eğlenme ihtiyaçlarını belli ölçüde karşılamalarına izin vermeliyiz. Küçük yaşlarda buna zaman sınırı koyarak başlamak biz anne babalara ilerleyen yıllara en doğru yatırım olacaktır. İçerik konusunda tercihlerinde ona yol gösterici olmak en temel sorumluluğumuz olmalı. Özellikle oynadıkları oyunların içerikleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Çünkü masum görünen birçok oyun kötülük içeren bilinçaltı mesajlar çocuklarımızın beynine nakış nakış işlenebiliyor.

Maalesef çoğu oyunda;

*insanları ve hayvanları öldürmek

*sigara ve madde kullanımı

*cinsellik

*şiddet

*ırkçılık vb.

Birçok davranış normalleştirilerek çocuklarımıza aktarılmaktadır. Bütün bunlar çocuklarda akademik başarıda gerilik, duruş bozuklukları, agresiflik, asosyallik, aile içi iletişim bozukluğu, kötü alışkanlıklar, göz sorunları gibi problemlere sebep olabilmektedir.

Bütün bu olumsuz sonuçlar ortaya çıkmadan önce basit tedbirler alarak adım adım gelmek istediğimiz noktaya varabiliriz. Bunlar neler olabilir bakacak olursak;

  • Aile içi iletişimi ve paylaşımı arttırmak,
  • Çocuğun duygularını yansıtmasına izin vermek,
  • Sosyalleşmesine katkı sağlamak,
  • İnterneti eğleneceği ve becerilerini geliştireceği fırsat alanına dönüştürmesine yardımcı olmak,
  • Teknolojiyi sınırsız sunmamak, ekran süresini birlikte belirlemek

Unutmayalım !

Teknolojiyi kontrollü ve sınırlı bir şekilde kullandırmak için önlem almak probleme dönüştükten sonra ortadan kaldırmaktan daha kolay ve kalıcıdır. Sağlıcakla kalın..

 

Mesude DEMİREL / Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen