Ramazan Bayramında Ek Ders Kesilir Mi?

Ramazan Bayramı hafta içine denk gelmesi nedeniyle o haftanın ek ders ücretini öğretmenler alamayacak. Ramazan Bayramında o haftanın ek ders ücreti kesilecek.

Ramazan Bayramı hafta içine denk gelmesi nedeniyle o haftanın ek ders ücretini öğretmenler alamayacak. 25-26 Mayıs 2020 Pazartesi ve Salı günleri Ramazan Bayramı’ın 2. Ve 3. Gününe denk geldiği için öğretmenlerin ek dersleri kesilecektir. Ramazan Bayramında ek ders ücretinin kesilmesi 2009’da çıkan yönetmelik ile meydana geldi.

Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde çıkarılan yönetmelikle birlikte öğretmenler maddi kayba uğradı.

Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu döneme kadar tüm öğretmenlerin ek ders ücreti günlük hesaplanıyordu. Ancak 2009’da MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16’ncı maddesi haftalık değerlendirmeye dönüştürüldü.

Öğretmen haftanın 1 günü rapor aldıysa, diğer günlerde derse girse bile o hafta için ek ders ücretini alamıyor. Aynı şekilde dini bayramlarda da durum böyle. Eğer dini bayramlar hafta içi bir güne denk geliyorsa tüm haftanın ek ders ücreti kesiliyor.

Dini bayramlarda öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilmeye devam ediyor ve toplu sözleşmeler yapılırken öğretmenlere bu tarihlerde ödeme yapılması konusunda da herhangi bir olumlu karar alınmamıştır.

Öğretmenler olarak tüm sendikalardan bir sonraki toplu sözleşme görüşmelerinde bu tarz kazanımların elde edilmesini ve öğretmenlerden kesinti yapılmamasını bekliyoruz.

Ali KARTAL

Etiketler