ÖSYM Resen Görev Verebilir mi?

Covid-19 küresel salgınına karşı gösterilen başarılı süreç ile planlanan normalleşme sürecine istinaden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinenin kararı doğrultusunda Yükseköğretim Kurumları Sınavı, ÖSYM tarafından gerekli koruyucu önlemler alınarak 27 – 28 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı haberiniz siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk.

Ösym tarafından sınav tarihinin açıklanmasının akabinde görevli tercih sürecini başlatmış ve görev tercihleri devam etmektedir. 5 Mayıs ile 14 Mayıs arasında görev tercihinde öğretmenlerin bulunacağını haberleştirmiştik.

Siz değerli okurlarımızdan ve sitemizi takip eden eğitimcilerden gelen ÖSYM Resen Görev Verebilir mi? sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Ösym sınavlarda çoğunlukla öğretim görevlilerini görevlendirirdi. Çok az da olsa okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenlere görev verirdi. Fakat sınava girecek aday sayısı fazla olduğu sınavlarda öğretmenlere daha fazla ihtiyaç duyuldu. Bundan önceki sınavlarda da görevli ihtiyacını öğretmenlerle kolayca  karşıladı.

27 – 28 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan sınavda öğretmenlerin Covid-19 küresel salgını nedeniyle görev isteğinde bulanmak istemediği ve görev almak için tercihte bulunmayacağını düşünüyorum.

“Ösym bu durumda Görevli İşlemleri Sistemine kayıtlı öğretmenlere resen görev verebilecektir. ”

Üniversiteye giriş sınavları 23-24 haziran 2018 tarihlerinde yapılacakken seçim nedeniyle 30 Haziran 1 Temmuz 2018 tarihine ertelenmişti. Bu sınavda ÖSYM  RESEN öğretmen görevlendirilmesi yapmıştı. İhtiyaç duyulması halinde tekrar resen görevlendirme yapabileceğini düşünüyorum. Bu durumda resen görev verilen öğretmenin yapacağı iş ise Ösym İl Koordinatörlüğüne başvurması olacaktır. 27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak olan YKS ın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına gerekli sağlık tedbirlerinin alınacağını hatırlatır sınavda görev almanın önemine hasseten dikkat çekerim.

 

Ali KARTAL