ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ E-TWİNNİNG PROJESİ ADIM ADIM SCRATCH İLE KODLAMA ÖĞRENDİ.

Scratch ile adım adım kodlama öğrenmek – öğretmek amacıyla yola çıkan Selçuklu Erdem Bayazıt Ortaokulu öğrencileri e-Twinning projesini tamamladı.

Selçuklu Erdem Bayazıt Ortaokulu Müdür Yardımcısı Mustafa DEMİREL’in ortağı olduğu “Adım Adım Scratch” eTwinning projesinde öğrenciler üretmeyi, analitik düşünmeyi, problem çözme becerilerini geliştirmeyi ve kodlama mantığını çözmeyi öğreniyor. Öğrenciler aynı zamanda WEB 2.0 araçlarını da kullanarak hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Konya Selçuklu Erdem Bayazıt Ortaokulu ve Türkiye’nin farklı illerinden öğretmen ve öğrencilerin bir araya gelerek yürüttüğü “Adım Adım Scratch” eTwinning projesi ile öğrencilere programlama ile tanışmaları ve blok tabanlı kodlama ile okul tanıtımı, geometrik çizim ve desen oluşturma, mantıksal operatörler karar yapıları, döngü yapıları ve son olarak oyun tasarımının temellerine sahip olmalarının sağlanması amacıyla her hafta çevrimiçi ortamda eğitimler verildi. Blok tabanlı programlama uygulamalarından Scratch hakkında bilgilerin verildiği eğitimde, giriş seviyesinde temel bilgileri alan öğrencilere Scratch’e giriş, bloklar ve ara yüz tanıtımı, algoritma komutlarının kullanımı ve diğer Scratch proje örnekleri sunuldu.

Projede öğrencilerin kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını sağlamaları, WEB 2.0 araçları kullanım becerilerini geliştirerek hem eğleneceği hem de öğreneceği oyunlar kodlamaları ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini kazanmaları hedeflendi.

 

 

 

Proje Web Sitesi:

https://adimadimscratch.com/

 

Proje Ortaklarımız:

Mustafa DEMİREL – Konya/Selçuklu Erdem Bayazıt Ortaokulu

Şerife BIYIKLI – Eskişehir/Tepebaşı Mustafa Kemal Ortaokulu

Esranur UĞURLU – Erzurum/Yakutiye Raif Azak İmam Hatip Ortaokulu

Leyla DURAKÇI – Hatay/Payas Yunus Emre Ortaokulu

Hatice ORAL – Burdur/Gölhisar Cumhuriyet Ortaokulu

Tuğba AZİZ – Kırşehir/Çiçekdağı Şehit Öğretmen Bayram Tekin Ortaokulu

Pınar KAZANCI – Sakarya/Erenle Mehmet Gölhan Ortaokulu

Hatice KOÇPINAR – Muş/Merkez Mehmet Zafer Çağlayan Ortaokulu

İlknur ARAÇ- Çankırı/Merkez Yunus Emre Ortaokulu

Buket İSTEKLİ Samsun/İlkadım Ahmet Sarı Ortaokulu