MEB Kurum E-Postası Gmail ile Nasıl Kullanılır ?

MEB kurum e-posta hizmetinde (****.meb.k12.tr)  posta sunucusuna erişilememe, posta kutusunun dolması vb. aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle yazımızda “MEB Kurum E-Postasını (****.meb.k12.tr) G-mail hesabımız ile nasıl kullanabiliriz?” konusuna açıklık getirdik. İşte yapılacak işlemler;

1- Gmail hesabımızı açıyoruz, Ayarlar (1) bölümüne tıklıyoruz ardından Tüm ayarları görüntüleyin(2) sekmesine tıklıyoruz;

2- Ayarlar bölümü açıldıktan sonra Hesaplar ve İçe Aktarma işlemleri (3) sekmesine tıklıyoruz;

3- Hesaplar ve İçe Aktarma işlemleri bölümünde Posta hesabı ekle (4) kısmına tıklıyoruz;

4- Kurumunuza ait e-posta adresini ilgili yere yazarak Sonraki (5) butonuna tıklıyoruz;

 

5- Posta hesabı ekle kısmında ****.meb.k12.tr hesabımızdan e-postaları alabilmemiz için tekrar Sonraki (6) butonuna tıklıyoruz;

 

6- Posta hesabı ekle kısmında ilgili yerlere Kullanıcı adı ve şifre (7) giriyoruz, eğer gelen e-postaların ****.meb.k12.tr kurum postanıza da gelmesini istiyorsanız bu bölümü seçmeniz gerekli (8) ancak kurum hesabının alanı düşük olması nedeniyle tavsiye edilmez. Kurum mailinden gelen postaları kolaylıkla ayırt edebilmemiz için etiketle seçeneğini aktif ediyoruz (9) ve Hesap Ekle (10) butonuna tıklıyoruz.

 

6- Kurum e-Postamız eklendi. Eğer Gmail adresinizden gönderdiğiniz postaların Kurum mailinden gitmesini istemiyorsanız işlemimiz sona erdi. Hayır (11) seçeneğini seçerek Son (12) butonuna tıklıyoruz. Artık Kurum mailimize gelen e-postalar gmail hesabımıza düşecek.

Peki; Gmail adresinizden gönderdiğimiz postaların Kurum mailinden gitmesini istiyorsak ne yapacağız ? (Diğer adımları takip edelim.)

 

7- Kurum e-Postamız eklendi, ancak Gmail adresinizden gönderdiğiniz postaların Kurum mailinden gitmesini istiyoruz, Evet ****@meb.k12.tr adresinden posta gönderebilmek istiyorum. (13) seçeneğini işaretliyoruz. Sonraki (14) butonuna tıklıyoruz.

 

8- Kurum mailinden posta gönderirken görünmesini istediğiniz bir Kullanıcı Adı (15) girin. Sonraki adım (15) butonuna tıklayın.

 

9- Son olarak Kullanıcı mail ve şifreyi (17) tekrar giriyoruz. Hesap Ekle (18) butonuna tıklayın. Bu adımdan sonra Gmail hesabından Kurum mailine bir doğrulama kodu gönderilecek bu kodu girerek doğrulama işlemini gerçekleştirin. Artık Gmail gelen kutunuza Kurum mailleriniz gelecek ve Kurum mailinden e-posta gönderebilecek. Bu işlemleri Hesaplar ve İçe Aktarma işlemlerinden iptal edebilir veya değiştirebilirsiniz.

 

 

Facebook Grubumuzu Takipte Kalın