Bilgehanem.Net
Öğretmenlere Ara Tatil Döneminde Ekders Ödemesi Yapılacak Mı?

Öğretmenlere Ara Tatil Döneminde Ekders Ödemesi Yapılacak Mı?

2019-11-06 22:53:58 Eğitime Dair
Ara tatil döneminde öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi ?
Öğretmenlere Ara Tatil Döneminde Ekders Ödemesi Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı 27.5.2019 tarihli ve E.10307576 sayılı makam onayıyla belirlenen 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı çalışma takvimine göre, bu yıl ilk defa başlanmak üzere 18.11.2019-22.11.2019 ve 6.4.2020- 10.4.2020 tarihleri arası ara tatil dönemi olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu ara tatil dönemlerinde öğretmenlerin izinli sayılmayarak kurumlarında mesleki çalışmalara katılacaklarını belirtmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ek ders görevi” başlıklı 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında, “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin 6. Maddesine göre öğretmenlerin sadece öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları mesleki çalışma süreleri karşılığı ek ders ücreti ödenmesi mümkün olup “öğretim yılı içinde konumlandırılan ara tatil dönemleri”nde gerçekleştirilen mesleki çalışmalar karşılığı ek ders ücreti ödenmesi konusunda hukuki belirsizlik söz konusudur.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğretmenlerin mesleki çalışmaları” başlıklı 38 inci maddesinin üçüncü fıkrasında 10.7.2019 tarihinde gerçekleştirilen değişiklikle ara tatiller de mesleki çalışma dönemi olarak sayılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı ara tatil dönemlerinde gerçekleştirilen mesleki çalışmalar için ek ders ücreti ödenmesi noktasındaki hukuki belirsizliğin giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasına, “Kasım ve Nisan aylarında yapılacak ara tatillerde” ibaresinin eklenmesini beklemekteyiz.

Bakanlığın bu yönde atacağı adımı siz okuyucularımızla paylaşacağımızı duyururuz.

ALİ KARTAL

Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Benzer Haberler