eTwinning nedir? eTwining programı kapsamında sertifika nasıl alınır?

eTwinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.

İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul işbirliğini teşvik etmektedir. (bkz. etwinning nedir?)

eTwinning Programı kapsamında öğretmenler hizmet puanı alabilir mi?

19 Haziran 2020 tarihinde yapılan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğiyle artık öğretmenlerden;

“h) eTwining programı kapsamında sertifikası bulunanlara 15,” hizmet puanı verilmektedir.

eTwinning Programı kapsamında sertifika bulunması demek eTwining kapsamında Ulusal Kalite Etiketi veya Avrupa Kalite etiketi almak bahsedilen sertifikanın bulunması anlamına gelmektedir.

Kalite Etiketi alabilmek için projede kurucu olmanıza gerek yok. Başkasının projesine ortak olabilirsiniz. Ulusal ya da uluslararası proje olabilir bir tane kalite etiketi almanız yeterlidir.

# eTwinning Projesi Hizmet puanı için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz..

eTwinning projesine öncelikle https://www.etwinning.net/ adresinden kayıt olarak eTwinning Live ‘da bilgilerinizi güncellemelisiniz.

etwinning.net Ana Sayfası

eTwinning projesine yeni başlayan öğretmenler için http://etwinningonline.eba.gov.tr/ adresinde birçok eğitim hazırlanmıştır, buradan yararlanmanız faydanıza olacaktır. Tabi bunun için de buraya da kayıt olmanız gerekmektedir.

etwinningonline.eba.gov.tr adresinde faydalanabileceğiniz kurslardan bazıları

eTwinning’in ne gibi faydaları var?

eTwinning faaliyeti temelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, farklı okullardan  öğretmenlerle deneyimlerini paylaşıp, fikir alış verişinde bulunabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Öğretmenler, farklı ülkelerden iletişim kurdukları öğretmenlerle kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilirler. Projelerde teknolojinin eğitime adaptasyonu ve eğitim süreçlerinde uygun şekilde kullanımı istenilen bir durumdur. Özellikle ülkemizde Fatih projesi ile birlikte öğretmenlere ve okullara sağlanan teknoloji alt yapı desteğinin, eğitim pratiğinde etkili biçimde kullanılması beklenmektedir. eTwinning projeleri bu bağlamda öğretmenlerimize yardımcı olacaktır.

ÖĞRETMENLER adına belirtilen faydalar;

  1. Farklı okullarda veya Avrupa ülkelerinde gerçekleşen eğitim uygulamaları hakkında fikir sahibi olma,
  2. Yabancı dil pratiğini geliştirme,
  3. Bilişim teknolojilerini derslerinde etkin biçimde kullanabilme,
  4. Derslerini öğrencilerin daha fazla motive olmasını sağlayarak, daha eğlenceli hale getirebilme,
  5. Mesleki açıdan kendini geliştirebilme. (Bkz. eTwinningin Faydaları)

Bunun yanı sıra eTwinning ÖĞRENCİLER içinde yeni öğrenme fırsatları sunmaktadır. eTwinning projesi yapan bir çok öğretmenin görüşlerinden yola çıkarak, eTwinning’in öğrencilere sağladığı faydalar şu şekilde özetlenebilir;

  1. Derse daha fazla motive olma,
  2. Başka okullardan veya ülkelerden akranları ile iletişim kurarak, farklı kültürleri tanıma,
  3. Yabancı dilde iletişim kurabilme,
  4. Web teknolojilerinin eğitim amacıyla da kullanabileceğini fark etme,
  5. Projede yer aldığı için derslere daha etkin katılma. (Bkz. eTwinningin Faydaları)

eTwinning Portalı herkesin kullanımına açıktır.

http://www.etwinning.net adresinden portala ulaşılabilir. Türkçe dahil olmak üzere 28 farklı dilde görüntülenebilen portaldan, eTwinning ile ilgili bilgilere ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmak mümkündür. Öğretmenlerimizin eTwinning projelerine başlamadan önce portaldaki materyalleri incelemelerini öneririz.

# eTwinning Ulusal Kalite Etiketi ile ilgili bilgilere buradan erişebilirsiniz.

# eTwinning Avrupa Kalite Etiketi ile ilgili bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Etiketler