Canlı Derste Şube Birleştirme Yapılırsa, Ek Ders Ücreti Nasıl Ödenecek?

Uzaktan eğitim kapsamında birden fazla sınıf/şube öğrencileri bir ders saatinde birleştirilerek eğitim almaları sağlanırsa ek ders ödemesi nasıl yapılır?

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 19.11.2020 tarih ve 83203306-10.03-E.16964289 sayılı yazısı’nda 20 Kasım 2020 gününden 04 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir, denildi. Yazıda canlı derslerde şube birleştirme ile ilgili kısmı şöyle:

• Tüm seviyeler için şube birleştirmeden de ders atamasına olanak sağlanacak geliştirmeler yapılmıştır; okullar için kota sınırı bulunmamaktadır. Öğretmenlerimiz, istenmesi durumunda 4 şubeye kadar şube birleştirme özelliğini kullanabileceklerdir.
Personel Genel Müdürlüğü Ek Ders Ücreti Resmi Yazısı -23.09.2020

9- Gerek uzaktan eğitim gerekse yüz yüze eğiitm kapsamında verilen birim ders saati süresi bakımından bakanlığımızın birimlerinin belirlemelerinin esas alınması ve bu kapsamda aynı ders saatinde birden fazla sını/şube öğrencilerine verilen derslerin bir ders saati olarak dikkate alınması ,

Bakanlığın yazıları beraber değerlendirildiğinde öğretmenlerin sınıf birleştirme yapması ek ders kaybına sebep olacaktır.

 

Ali KARTAL