19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında Ek Ders Ödenir Mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında Ek Ders Ödenir Mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında ek ders ödenip ödenmeyeceğine açıklık getireceğiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi tatil. Okullar ve devlet daireleri resmi tatil nedeni ile kapalı olacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın
Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16- (1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

İlgili mevzuat gereği 19 Mayıs 2020 tarihinde ek ders kesintisi yapılmaz, ek ders ödenir. Millî Bayramlarımız; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı Milli Bayram ve resmi tatildir. Tüm Milli Bayramlarımızda (hafta içi olması şartıyla) ek ders ödemesi yapılır.

 

Ali KARTAL

Etiketler